20 | 06 | 2019

Pierwszy Dzień Wiosny pod hasłem "Znajdź swój styl - zdrowo żyj!"

Znajdź swój styl- zdrowo  żyj

W tym roku uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Olszance szybciej niż zazwyczaj świętowali nadejście wiosny. 18 marca , po odbyciu rekolekcji wielkopostnych w tutejszym kościele, gimnazjaliści udali się do szkoły, by w to piątkowe przedpołudnie powitać wiosnę. W tym roku hasłem przewodnim było propagowanie zdrowego stylu życia.

Co to znaczy mieć swój styl? Styl to cecha, która wyróżnia człowieka, nadaje mu niepowtarzalny charakter. To nietuzinkowa fryzura, niekonwencjonalny strój. Istnieje jeszcze jeden styl- zawsze na topie,uniwersalny, znany od pokoleń, pasujący do każdego- zdrowy styl życia. Ostatnio bardzo modny, o czym świadczy choćby aktywność celebrytów, zachęcających do dbania o zdrowie.

Drugą, po chorobach układu krążenia, przyczyną zgonów w Polsce są choroby nowotworowe. O tym, jak ważna jest profilaktyka, wiadomo od dawna. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć,  w PG w Olszance zorganizowano zajęcia zgodnie z Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem, którego koordynatorem jest p.Beata Lemiszka, a tego dnia w działaniach wspierali ją uczniowie z Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem. . O godz. 8 jeszcze przed nabożeństwem w kościele, gimnazjaliści wraz z wychowawcami zebrali się w klasach, gdzie rozpoczęto przygotowanie plakatów promujących właściwe zachowania związane ze zdrowym stylem życia. Na zdrowie i dobre samopoczucie człowieka ma wpływ wiele czynników, zatem gimnazjaliści w obrazowy sposób zachęcali do hartowania organizmu, aktywności fizycznej, dbania o higienę własną i otoczenia. Drogą do sukcesu jest także właściwe odżywianie, umiejętne radzenie sobie ze stresem. Podczas spotkania na sali gimnastycznej uczniowie zaprezentowali efekty pracy zespołowej. Oprócz tego przedstawiciele każdej klasy musieli wskazać poprawną odpowiedź dotyczącą profilaktyki onkologicznej i zaprezentować zalecenia Kodeksu Walki z Rakiem. O godz. 11 odbyły się rozgrywki klasowe. Dziewczęta rozpoczęły rywalizację w piłce  siatkowej, chłopcy ochoczo udali się na boisko szkolne grać w nogę. Nikomu tego dnia nie przeszkadzał wiatr.

Tego dnia nie odbyły się lekcje w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Nie było wykładu, notatek, doświadczeń. Uczniowie zostali wyposażeni w inną wiedzę, może nie encyklopedyczną, ale życiową. Od niej w dużej mierze zależy przyszły sukces i komfort życia. Być może symboliczna zmiana pory roku  zaowocuje dobrą zmianą w nawykach niejednego gimnazjalisty, a budząca się do życia przyroda zainspiruje do znalezienia własnego, zdrowego stylu życia.

tekst: Adriana Gall, foto: Wioletta Perkowska i Filip Gałęzki

galeria fotografii

Dzień Wiosny

Dnia 20 marca w naszym Gimnazjum odbył się Dzień Wiosny. Panowała bardzo przyjemna atmosfera między innymi przyczynił się do tego brak lekcji w tym dniu.

Pierwsze dwie godziny uczniowie wraz z wychowawcami spędzili w klasach. Trudnili się nad przygotowaniem gaików i plakatów z piramidą żywienia. Następnie wszyscy zeszli do sali gimnastycznej, wraz ze swoimi pracami, które zostały ocenione. Później rozdano każdej klasie arkusze z rebusami, była to świetna zabawa i integracja z własną klasą. Potem wszyscy udali się na boisko, gdzie chłopcy grali w piłkę nożną.

Był to świetnie spędzony dzień.

tekst: Kamila Kadłubowska, klasa 2a

foto: Lucyna Ilów